‌සුභ පැතුම් මැද පාකිස්තානයෙන් ශ්‍රී ලංකාවට විශාල මුදලක්, “සංචාරය ක්‍රීඩා කළ ක්‍රීඩකයන්ට බෝනස් මුදලක් – යන්න බෑ කියූ අයට සත පහක් ගෙවන්නේ නෑ ” තිලංග කියයි .!

ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම පකිස්ථානයට එරෙහිව ටෙස්ට් ක්‍රිකට් තරඟාවලිය ජය ගැනීමෙන් පසුව මුහුණ දුන් එක්දින තරඟාවලිය සහ T20 තරඟාවලිය සම්පුර්ණයෙන්ම පරාජයට පත් වුවද ත්‍රස්ත ප්‍රහාර මැද T20 තරඟාවලියට සහභාගී වූ ජාත්‍යන්තර අත්දැකීම් අඩු ශ්‍රී ලංකා තරුණ ක්‍රීඩකයන්ගේ නිර්භීතබාවය එක්දින කණ්ඩායමේ ක්‍රීඩකයන්ට වඩා ප්‍රබල බව පාකිස්තාන ක්‍රීඩා විචාරක රමිස් රාජා පවසනවා.

මෙම තරඟාවලියට සහභාගී වූ ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට හිමි වුයේ සුළුපටු වගකීමක් නොවේ.තිසර පෙරේරා ප්‍රමුඛ ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම T20 තරඟාවලියේ අවසන් තරඟයට පාකිස්ථානයට ගියේ ශ්‍රී පාකිස්තානයේදී ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමක්ම අතීතයේ මුහුණ දුන් අවාසනාවන්ත සිදුවීමක් නිසා පාකිස්ථානය ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් පිටියේ හුදකලා වී සිටි යුගය නිමා කරමින් පාකිස්ථානයට නැවත ක්‍රිකට් වසන්තය උදා කිරීමේ අරමුණෙනි.

මෙම තරඟයට පෙර පාකිස්ථාන නායක සෆ්රාස් අහමඩ් පාකිස්ථාන ක්‍රීඩා ලෝලීන්ගෙන් ඉල්ලා තිබුනේ තරඟයේ ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම වෙනුවෙන් ජයගෝෂා කරන ලෙසය.ඒ අනුව තරඟය නැරඹීමට පැමිණි බොහෝ ක්‍රීඩා ලෝලීන් අත ශ්‍රී ලංකා ජාතික කොඩිය සහ ශ්‍රී ලංකාවට ස්තුතිය පල කරන පුවරු දැකගත හැකි විය.තරඟය පාකිස්ථානය ජයගත්තද ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම වෙනුවෙන් ක්‍රීඩා ලෝලීන් ඔල්වරසන් දෙන ආකාරය දැකගත හැකි වූ අතර,තරඟයෙන් අනතුරුව පාකිස්ථාන නායකයා පැවසුවේ සහෝදර ශ්‍රී ලංකා ක්‍රීඩකයන් තම රටට ක්‍රිකට් තරඟ ලබා ගැනීමට තිබු බාදාවක්ව තිබු දොර හැර දුන් බවය.

තරඟාවලියේ වීරයා වූ ෂොහිබ් මලික්ද මේ තරඟාවලියේ සුවිශේෂ ක්‍රීඩකයෙක් බවට පත්වුණේ අවසන් වරට ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම පාකිස්තානයේ සංචාරය කල අවාසනාවන්ත සිදුවීම සිදුවූ තරඟාවලියට සහභාගී වූ ක්‍රීඩකයන් අතරින් මේ තරඟාවලියට සහභාගී වී තිබුනේ ඔහු පමණක් වූ නිසාවෙනි. තරඟයේ ප්‍රතිපලය සමඟ පාකිස්තානයේ ප්‍රවීණ ක්‍රීඩකයන් පාකිස්ථානයට සුභ පතන අතරම ශ්‍රී ලංකාව කල මෙහෙය පිළිබඳව තම ප්‍රණාමය පුද කර තිබිණි.

පාකිස්ථාන සුපිරි වේග පන්දු යවන්නෙකු වූ ෂොහිබ් අක්තාර් පවසා තිබුනේ පාකිස්ථානය තරඟාවලිය දිනුවද හදවත දිනාගත්තේ ශ්‍රී ලංකාව බවය. මෙම ඉතිහාස ගත සංචාරයට පැමිණි ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම කිසිදා අමතක නොවන බව පාකිස්ථාන ප්‍රහාරාත්මක පිතිකරු අර්ෆෙඩ් පවසා තිබිණි.

ජය පැරදුම සමව බාරගත යුතු ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම සමස්ත ලෝකවාසී ක්‍රිකට් ලෝලීන්ගේ හදවතේ ලබාගත් ජය කිසිදා නොමැකෙනු ඇති බව පාකිස්තාන ක්‍රීඩක හසන් අලී පවසා තිබුනා. මේ අතර මෙම තරගාවලිය නිසා ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට්ඈඅයතනයට පාකිස්තාන රුපියල් කෝටී දොලහක ත්‍යාග මුදලක් පාකිස්තානයෙන් ලැබි තිබෙනා අතර එම මුදල් මෙරට ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ දියුණුවට යෙදවීමට තමන් බලාපොරොත්තු වන බවත් ක්‍රිකට් සභාපති තිලංග සුමතිපාල මහතා කියා සිටියා. මෙම සංචාරය සදහා සහභාගී වූ ක්‍රීඩකයන්ට බෝනස් මුදලක් ලබා දෙන බවත් , සංචාරය සදහා අකමැති වූ ක්‍රීඩකයන්ට බෝනස් මුදල් නොලැබෙන බවත් තිලංග පවසා සිටියා.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *